Základné noty
Nota je základná jednotka dĺžky trvania tónu. Označuje sa prázdnym oválom („hlavička noty“). Táto doba trvania sa nazýva aj ako jedna doba. Kratšie noty sa označujú modifikáciou oválu nasledovne:
Všetky noty okrem celej majú okrem "hlavičky" aj tzv. "nožičky", ktoré píšeme smerom nahor vpravo od noty ak je nota maximálne v druhej medzere notovej osnovy. Ak je na tretej linajke, alebo vyššie, palička sa píše smerom nadol, vľavo od hlavičky.
Noty osminové a kratšie majú navyše zástavku, ktorá smeruje vždy vpravo.
Ak za sebou nasleduje viac nôt so zástavkou, tak ich spájame "trámcom".
Za notou sa môže nachádzať bodka, ktorá predlžuje notu o polovicu jej dĺžky. Tak napr. štvrťová nota s bodkou bude mať dĺžku 1⁄1 + 1⁄2 = 3⁄2 doby (zratúvame podľa matematických pravidiel počtov so zlomkami). Predĺžiť notu môžeme aj tak, že spojíme dve rovnako vysoké noty oblúčikom (ligatúrou). Dĺžka noty je v tom prípade súčtom dĺžok spojených nôt. Ďalšou možnosťou predĺženia tónu je korunka (fermata) "", ktorá predlžuje notu o bližšie nešpecifikované trvanie (závisí to viac-menej od vkusu interpreta).
Špecifickým prípadom nôt sú tzv. trioly, ktorých dĺžka je 1⁄3 z najbližšej dlhšej noty. Najčastejším prípadom je rozdelenie štvrťovej noty na tri trioly (v tomto prípade vyzerajú trioly ako osminové noty, ale sú označené číslicou "3":
(- tri trioly majú dĺžku jednej štvrťovej noty)
Existujú tiež málo používané iné dĺžky nôt – kvintoly (1⁄5 z najbližšej dlhšej noty), sextoly (1⁄6 z najbližšej dlhšej noty), septoly (1⁄7) a pod.
Zvláštnym typom noty je pauza, ktorá označuje dĺžku času v ktorom nástroj nevydáva žiaden zvuk. Dĺžky pauzy sú rovnaké ako dĺžky nôt a sú odlíšené graficky (pozri prechádzajúcu tabuľku).